تالارهای گفتگوی رژیم درمانی نوین
رژیم غذایی و pco - نسخه قابل چاپ

+- تالارهای گفتگوی رژیم درمانی نوین (http://www.novindiet.net)
+-- انجمن: تغذیه و بیماری ها (http://www.novindiet.net/forum-74.html)
+--- انجمن: (pco)تخمدان پلی کیستیک (http://www.novindiet.net/forum-81.html)
+--- موضوع: رژیم غذایی و pco (/thread-1595.html)رژیم غذایی و pco - zahra.jamshidi - 2010/09/14

• كیست تخمدان چیست؟
عبارت است از توده های تخمدانی معمولاً خوش خیم كه اغلب از نسج تخمدان تولید می شود و در بسیاری از موارد از فولیكول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد. در واقع كیست تخمدان از توده های كیسه مانندی كه دارای یك جدار است و مقداری مایع ساده داخل آن جمع شده، تشكیل شده است.
كیست تخمدان باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سكته ها، حملات قلبی و سرطان رحم می شود. یك تحقیق جدید نشان داد مصرف داروی گلوكوفاژ)متفورمین) و رژیم غذایی كه دارای كربوهیدرات های كامل ( مانند غلات كامل و سبوس دار) باشد، این بیماری(pco) را درمان می كند.
توصيه‌ها برای درمان
1- با پزشک متخصص تغذیه خود در تماس باشید تا بهترین رژیم را برای شما تعیین کنند
2- جلوگيري از چاقي و اگر چاق‌اند وزن خود را کاهش دهند. کاهش وزن به وسیله کم کردن کل کالری دریافتی برای زنان دچار PCO سودمند است.
3- ورزش مرتب و حتي‌الامکان يک روز در ميان زيرا ورزش سيستم داخلي بدن را تنظيم مي‌کند.
تغذيه مناسب بهترين روش درماني اين افراد است. چون اين افراد در زمينه ژنتيکي خود مقاوم به انسولين هستند و بايد از رژيم‌هاي کم کربوهيدرات و پروتئين بالا و از ميوه و سبزي استفاده کنند.
4- استفاده از داروهايي زير نظر پزشک معالج
5- اهمیت ورزش کمتر مورد بحث و جدل است. ورزش قند خون را با افزایش انتقال قند از خون به سلولهای شما از طریق کاهش مقاومت به انسولین کاهش می دهد. افزایش فعالیت بدنی روزانه در زنان دچار PCO و شرکت آنها در یک برنامه منظم فعالیت بدنی برای درمان و پیشگیری از مقاومت به انسولین و کمک به کاهش وزن بسیار مهم است.


RE: رژیم غذایی و pco - s.samadi - 2011/01/02

مطلب جالبی بود ممنونBig Grin


RE: رژیم غذایی و pco - Ashna - 2011/02/27

من یه سوال خدمتتون داشتم. من 3 روز در هفته ورزش شدیدی می کنم و تا حدی هم از لحاظ تغذیه ای مراقب هستم ولی در عرض 6 ماه فقط 4 کیلو کم کردم. چند روز پیش که دکتر رفت گفت تخمدان پلیکیستیک دارم آیا ممکن عدم کاهش وزنم به خاطر همین موضوع باشه؟ و آیا با درمان اون کاهش وزن خواهم داشت؟


RE: رژیم غذایی و pco - zahra.jamshidi - 2011/03/05

بله خانم عزیز . درست حدس زدید . سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند روند کاهش وزن فرد را کند کند . شما با رعایت یک رژیم غذایی علمی و اصولی( کم کالری و با حذف قند های ساده ) و دارو درمانی (معمولاً تجویز گلوکوفاژ) قادر خواهید بود رفته رفته مقاومت به انسولین را از بین ببرید درواقع مقاومت به انسولین در ابتلا به PCO و چاقی نقش دارد و با حذف آن روند کاهش وزنتات تسریع خواهد یافت .درعین حال با کاهش وزن و به ویژه از بین بردن چاقی شکمی (که معمولاً در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دیده می شود ) به درمان pco کمک می شود .
امیدوارم پاسخ سوال خود را گرفته باشید.RE: رژیم غذایی و pco - Ashna - 2011/03/06

بله, خیلی ممنون از پاسختون. خیلی مفید بود.


RE: رژیم غذایی و pco - madjd - 2011/03/06

http://www.novindiet.com/Article.aspx?article=82


RE: رژیم غذایی و pco - zahra.jamshidi - 2011/03/07

خواهش می کنم خانم Ashna ی عزیز.
خوشحالم .


RE: رژیم غذایی و pco - helma - 2016/01/21

سلام وقت بخیر. من تازه عضو سایت شدم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم.
25 سالمه چند ماهه ازدواج کردم و بچه میخواستم و نشد رفتم دکتر و گفتن تخمدان پلی کیستکم و دارو دادن (یاسمین، متفرومین، کلسیم و ویتامین دی) با مصرف داروها بدنم پر جوش شد و روز به روز بیشتر شدو همراه با خارش مجبور شدم قطش کنم.
پریودامم نامنظمه و اصلا دوس ندارم دارو مصرف کنم حاضرم هر نوع رژیمی بگیرم ولی دارو مصرف نکنم. قدم 169 و وزنم 62 کیلو و تو قسمت شکم چربی دارم .
به نظرتون با ورزش و رژیم میشه این بیماری رو بر طرف کرد؟